Metropolis Blu-Ray Notları

Standard

Fritz Lang’ın Yıldız Savaşları’ndan Blade Runner’a sayısız bilim-kurgu filmine direk ilham olmuş bilim-kurgu şaheseri Metropolis’in iki buçuk saatlik tam versiyonu 1927 premiyerinden beri kayıptı. O günden beri süresi 80 dakikaya kadar kısaltılan versiyonundan, Lang’ın notlarına göre eksik sahnelerin yazılı anlatımlarla desteklendiği yalapşap 120 dakikalık versiyonuna kadar bir sürü değişik Metropolis ortalıkta dolaştı. Hatta 80lerin synthesizer kralı Giorgio Moroder, 1984 yılında zamanın pop şarkıları ile dolu altyazılı bir versiyonunu bile vizyona sokmuştu.

2008 yılında bir mucize gerçekleşti ve Metropolis’in 1927 premiyer versiyonuna neredeyse %100 benzeyen bir kopyası şans eseri Arjantin’de bulundu! O kopyada bulunan eksik sahneler hemen filmin bilinen en tam versiyonu ile bir araya getirildi ve Tamamlanmış Metropolis olarak piyasaya sürüldü.

Filmi projeksiyon sistemimde izlerken haliyle ilk göze takılan özellik Arjantin kopyasından direkt alınan eksik sahnelerin muazzam bir incelik ile elden geçirilmiş harikülade restorasyonun yanında inanılmaz çizik dolu, sönük ve boğuk gözükmesi. Sonuçta 80 yıldan fazladır bakımsızlıktan yakınan bir kopyadan bahsediyoruz, restorasyonu bırakın, bu görüntülerin yokolmamış olması bile mucize. Bu yüzden bu konuda yapılacak bir şey yok haliyle.

Fakat filmin elde bulunan, bilinen sahnelerinin restorasyonu tek kelime ile mükemmel. Bazı çekimlerde, mesela işçilerin sırayla makinalara süründüğü sahnede film sanki 84 yıl önce değil de, dün çekilmiş gibi bir detaya sahip. Daha önce izlediğim kopyaların hiç biri, bu detayın ve güzelliğin yakınına bile yaklaşamıyor. Eğer bir Metropolis hayranı iseniz, bu kopyayı edinmeyi görev bilin.

Tamamlanmış versiyonu ile Metropolis, sonunda Lang’ın istediği 3 perde yapısına mükemmel bir biçimde oturuyor ve sonsuz etkileyici epik bir bilim-kurgu hikayesi sunuyor, her adımda bilim-kurgu sinemasının kurallarını yaratarak. Eğer DW Griffith, Birth of a Nation ile sinemanın babası olmuşsa, Metropolis ile Lang’a bilim-kurgu hakkında aynı benzetmede bulunmak doğru değil midir?

Robot dizaynından muazzam futuristik şehir görüntülerine kadar halen hayret uyandıran bu şaheseri izlememiş olanları müthiş bir seyir bekliyor. Yanlız aklınızda bulunsun, Complete Metropolis’ten başka bir DVD veya Blu-Ray’e eliniz gitmesin.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s