RANGO

Standard

Sinemayla, özellikle westernlerle ne kadar haşır neşirseniz Rango o kadar hoşunuza gidecektir. Eğer “Sergio Leone, Sam Peckinpah ve Hunter S. Thompson bir Pixar filmi çekseydi neye benzerdi?” diye merak ettiyseniz, Rango’dan daha uzağa bakmanıza gerek yok.

Filmin yer yer şiddetli, yer yer gayet yetişkin esprilere yer veren muazzam senaryosu, her daim yaratıcı ve görsel açıdan büyüleyici ucundan abstrakt dizaynları hemen “çocuk filmi” kelimelerini akla getirmiyor belki fakat bence Rango’nun şirinimsi fragmanlarına rağmen amacı da bu değil bence.

Johnny Depp’in nevrotik ve muazzam gösterişçi egomanyak bukalemun Rango performansından güç alan yapım, başlı başına yetişkin bir western macera sunuyor. Sadece gerçek oyuncular yerine animasyon ile anlatılmış, o kadar.

Filmin Apocalypse Now’dan Chinatown’a türlü türlü göndermelerini bozmamak için fazla detaya girmek istemiyorum ama Rango’nun yapımcısı ILM’in ve Karayip Korsanları’ndan tanınan, fakat geçmişte Weather Man gibi değeri anlaşılmamış yapımlara imza atmış yönetmen Gore Verbinski’nin Pixar’ın tahtına en azından bu sene için oturduğu kesin. Özellikle Pixar’ın bu sene Arabalar 2’yi vizyona sokacağını akla getirirsek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s