Michel Gondry ve Ubik Faciası

Standard

Amerikan argosu ile haşır neşir olanlara komik gelecek, Dick Head olarak tanımlanan fanatik Philip K. Dick hayranlarından olmasamda bu kendine özgü saykodelik çılgın dahinin sadık takipçilerinden biri olduğum kesin.

Dick’in 1982 yılında hayata veda ettiği için görme fırsatında bulunamadığı sinema macerası Blade Runner ve Scanner Darkly gibi etkileyici örneklerden Next ve Paycheck gibi ruhsuz bilim kurgu aksiyon saçmalıklarına kadar uzayan gayet ilginç bir şema oluşturdu şimdiye kadar.

Her ne kadar Blade Runner’ın sevenlerinden olsam da bence Dick’in kitaplarında bulunan karanlık komedi ile soslandırılmış paranoya ve otorite karşıtı hissini direkt olarak aktarmayı başarabilen tek film Richard Linklater’ın rotoskop animasyonu A Scanner Darkly’dir.

En sevdiğim Dick kitabı, yazarın Time dergisinin 20. yüzyılın en iyi 100 romanından biri seçilen, zıpır bir espri anlayışına sahip sanal dünya kabusu Ubik ise halen beyazperdeye uyarlanmış değil.

“Ne dilediğine dikkat et, başına gelebilir” derler ya, uzun zamandır Ubik’in beyazperdede neye benzeyeceğini, o çılgın saykodelik dönüşümleri görsel olarak hayal ettikten sonra dilediğim başıma geldi. Gelmeseydi keşke.

Geçen gün yılın en katlanılmaz filmlerinden biri olduğunu düşündüğüm Yeşil Yaban Arısı’ndan çıktıktan sonra Michel Gondry’nin bir sonraki projesinin Ubik uyarlaması olacağını öğrendim. Philip K. Dick hayranları olarak başımız sağolsun demekten başka bir tepki gelmiyor aklıma.

Bir Fransız yönetmene tipik rahatsız edici oranda renkli ve oynak bir stile sahip olan Gondry, Dick’in gayet kasvetli ve karanlık dünyasını beyazperdeye aktarmak için olabilecek en kötü seçimlerden biri.

Ubik’i saygıdeğer bir biçimde uyarlamak için Christopher Nolan gibi oturaklı bir isim lazım. Aslına bakarsanız Inception hakkında dolaylı yoldan bir Ubik adaptasyonu bile denilebilir. Nolan’ın kendisi yeni Batman ile meşgul şu günler, ama aynı oranda yetenekli olmasa da benzer bir yönetmen bulunabilirdi. Valla bu noktada Zack Snyder’a bile razıyım.

Ama Michel Gondry!? Charlton Heston’un Planet of The Apes’te dediği gibi “Lanet olsun!! Lanet olsun hepinize!!”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s