Bir Filmi Film Yapan Yan Karakterler Bölüm 1: Albay Kilgore

Standard

Bence gelmiş geçmiş en iyi Vietnam filmi Kubrick’den Full Metal Jacket’tır. Diğer yandan Vietnam’da geçmesine rağmen “savaş” kavramını acımasızca gerçek anlamda bir cehenneme çevirmesi sayesinde Coppola’nın Apocalypse Now, en başarılı savaş filmidir. Bu muhteşem savaş klasiğini halen izlememiş bir sinemaseverseniz lütfen kendinize bir iyilik yapın ve en kısa zamanda ya filmin 1979 orjinal, veya 4 saatlik 2001 Redux versiyonunu ele geçirin, ışıkları söndürün, mumları yakın ve deliliğin sınırlarında gezinmeye hazır olun.

Apocalypse Now denince genelde akla ilk gelen isim Marlon Brando’nun şifreli ve gizem dolu, muazzam oyunculuğu (Brando’nun beklenmedik kilo artısı sebebiyle) çoğunlukla karanlıkta kalan Albay Kurtz performansıdır. Fakat bence filmin en güçlü karakteri, çoğu zaman unutulan savaş bağımlısı, ucundan psikopat korku bilmez Albay Kilgore (Öldür-Kan) dur.

Robert Duvall’ın karakterin her absürdlüğüne rağmen bir an bile seyirciye sırıtmayan performansı sinema tarihinin en güçlü yardımcı oyunculuklarından birini yaratmakla kalmıyor, kanımca filmin en unutulmaz sahnelerine imza atıyor. Bu sahneler arasında en akılda kalanı, sonrasında gelen bir sürü başka filmde parodisi yapılan “Sabahları napalm’ın kokusuna bayılırım” konuşmasıdır. Sürülerce defa tekrar edilmesine rağmen orjinal sahneyi izlemek halen hayret uyandıran bir deneyim. Fakat bu ünlü repliğin dışında sahnenin en güçlü tarafı bence Kilgore’un son repliği:

Kilgore, napalm konuşmasından sonra “Biliyorsun, bu savaş bir gün bitecek” der ve seyirci olarak uzun, artistik bir monolog beklerken Kilgore basitçe kalkar ve ekranı terk eder. Söylenebilecek başka ne vardır ki? Filmi bir kez daha izleyecek olanlara tavsiyem, Robert Duvall’in Kilgore’una daha bir dikkatle bakmanız.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s