Inception Blu-Ray Notları

Standard

Christopher Nolan’ın entellektüel blockbuster’ı Inception’ın “Sinema tarihinde görülmemiş bir şaheser”den “Dünya tarihinde gelmiş geçmiş en mantıksız, gereksiz ve saçma şey”e uzanan bitmek bilmeyen tartışmalarla dolu sinema macerası biteli kaç ay oldu ve yakın tarihin en “eh” dedirten sinema yılı 2010’un tartışmasız en iyi filmi sonunda Blu-Ray’de çıktı.

Filmi sinemada iki kez izledikten sonra aylar boyunca anti-Nolan kişiliklerle Inception’un neden sırf kafa karıştırsın da bir şey zannedilsin diye rastgele bir kaç ipsiz sapsız filozofik teorinin Matrix bozması bir şablona oturtturulduğu “zırtapoz” bir film olmadığını, kafatasımızın arkasındaki yumuşak dokuyu azıcık masajladığımızda aslında bu karmaşa içinde biraz da olsun elle tutulur bir mantık olduğunu az tartışmadım.

Son aylarda bu hiddetli tartışmalar giderek seyrekleşti ve bu sayede Inception’u bir kez daha taze bir beyinle izleme şansına sahip oldum. Bir bakıma her hangi bir filmin seyircide kalıcı olup olmayacağı, aylar, yıllar sonra izlenimle aynı tazeliği koruyabilmesine bağlı.  Bu doğruda benim için en önemli testlerden biri sinemada bayıldığım bir filmin aylar sonra evde izlendiğinde aynı etkiyi koruyabilmesinde. Bir yanda Avatar gibi filmler var, evde izlendiğinde kendini sinemadan daha çok sevdiren, diğer yanda ise Where The Wıld Things Are gibi, sinemada izlediğimde yere göğe sığdıramadığım, evde ziyaret ettiğimde ise biraz soğuduğum yapımlar da oluyor ara sıra.

Inception ise evde neredeyse sinemada hissettiğim heyecanı yaşattı, hatta filmi yer yer durdurup ilk bakışta gözümün algılamadığı detayları başa sarıp bir kez daha izleme şansına eriştiğim için hem beyinsel, hemde duygusal anlamda daha da doyurucu bir deneyime yol açtı.

Filmi durdurma ve başa sarma imkanım olmasaydı (AMAN AMANN, SPOILER ALERT!!!) Cobb’un “yüzüksüzken gerçek hayatta, yüzüklüyken rüyada” teorisini kendi gözlerimle gözlemlemek, son sahnede çocukların değişik oyuncular tarafından canlandırdıldığını fark etmek, diğer yandan gerçek hayatta geçmesini öngördüğümüz bir çekimde arka planda bir an Cobb’un ölü eşi Mal’ı görmek imkan olmayacaktı.

Peki siz neler fark ettiniz Inception’ı Blu-Ray’de veya DVD’de bir daha ziyaret ettiğinizde?

Advertisements

One response »

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s